7.1.2025

DIY: Seinäkalenterin tuunaus

Lähes jokaiseen talouteen tulla tupsahtaa jossain vaiheessa loppuvuotta ilmaisia seinäkalentereita. Meille tulee parikin kalenteria ainakin kunnan yrittäjiltä mainoskalenteri ja jätteenkuljetusfirmalta ja kuvitus on näissä yleensä -ei niin  mieluisa-, yleensä lahjoittavan tahon omaa mainontaa ym. infoa.

Visu kun olen, olen jo monta vuotta tuunannut näitä kalentereita itselle visuaalisesti mieleisiksi ja näin säästänyt rahaa, kun ei ole tarvinnut ostaa. Meillä ei ainakaan yksi kalenteri edes riitä, niitä on useampi ympäri taloa ;)

Tarvitaan vain sakset, liimaa ja erilaisia materiaaleja, joita tarjoavat mainokset, ilmaisjakelulehdet ja kotiin mahdollisesti tulleet vanhat  lehdet, jotka ovat pullollaan ihanan värikkäitä kuvia. Sekä tietysti aikaa ja hieman viitseliäisyyttä.

Pahoittelen jo etukäteen kuvien huonoa laatua heijastuksineen ja epätarkkuuksineen. Sain idean postauksesta, kalenteri keittiön pöydälle ja räpsin muutamia kuvia lampun alla, ei paras valo kuvata. Mutta idea käynee selville.

Leikellään lehdistä kivoja kuvia ja ne sommitellaan erilaisiksi kollaaseiksi 
tylsän kuvan päälle ja liimalla kiinni.




Tälle kollaasille antoi lähtölaukauksen kuvan tarjotin ja toisaalta leikattu teksti.


Kuvat valitsen usein tunnelman, värityksen, vuodenajan, mielenkiinnon 
tai jonkun muun syyn takia, siis syntyy mitä erilaisempia kokonaisuuksia.



Tässä näkyy esim. käsityöharrastus.


Kuvien valintaan on vaikuttanut käsillä oleva vuodenaika.


Idea on vapaasti käytettävissä ja olispa kiva kuulla tekeekö joku kenties 
samalla lailla kuin minä?

Tästä se vuosi taas alkaa ja kohta käynnistyy koekylvöt, ainakin joidenkin siementen osalta.






18 kommenttia:

  1. Sinä et pelkästään tuunaile vaan taiteilet! Aivan ihana idea! Jokaiselle kuulle voi koota tunnelmia, tavoitteita, unelmia. Tuollaiset kalenterit on sitten pakko säilyttää.
    Minä olen ainakin yhtä visu ja koska tälle vuodelle tuli yksi kalenteri tavallista vähemmän, korvasin sen... kauniilla mappikalenterilla vuodelta 2003! Siinä sattuvat siis viikonpäivät kohdilleen ja uskomattomalla tuurilla jopa pääsiäinen. 😄 Tätäkin ideaa saa käyttää.
    Mukavaa tammikuista viikkoa ja onnistuneita kylvöjä! 💚

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei Sara, sattuipa sinulle hyvä tuuri :) Onkohan tuo laskennallisesti jatkossakin / tätä ennen ollut mahdollista, että päivät ja juhlat mätsää jossain vaiheessa? Pitäisi tutkia asiaa...
      Kiitos taas mukavista sanoistasi :) Lehdistä löytyy ihania ja inspiroivia kuvia. Niistä saa muovattua vaikka mitä. Näistä yhteenvetona siis: nuukuus kunniaan :D

      Poista
  2. Ihania kuvia! Tuo on hauskaa. Joskus nuorempana tein noin, nykyään vain hankin mieleisen seinäkalenterin. Meidän paikallinen jätteenkuljetusfirma tekee sellaisen seinäkalenterin, jossa on harrastajien lähettämiä luontokuvia ja nyt tammikuun kohdalla on esimerkiksi hieno talvimaisema Jurmon saarelta. Ne ovat oikeasti niin hienoja, ettei tee mieli peittää kuvia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, joinakin vuosina täälläkin on ollut luontokuvia ja ne ovatkin ihan eri asia ja sellaisenaan käyttökelpoisia. No, tämä vuosi mennään taas näin :)

      Poista
  3. Kiva idea ja olet toteuttanut kalenterin hienosti. Minä olen saanut lapsiltamme joululahjaksi jo pari vuotta seinä / pöytäkalenterin, jossa on joka kuukausi kaikkien lastenlasten kuvia aina kyseisen kuukauden osalta leikeissä ja retkiltä. Tytär on sommitellut kuvat hauskasti ennen painatusta ja tämäkin idea on minusta oikein ihana.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos. Viime vuonna teinkin lastenlapsista kalenterin, mutta nuorimmainen ei ollut vielä edes syntynyt ja jäi siksi pois kokonaan kuvista. Toki olisi voinut itse lisätä jälkikäteen, asia jonka tajusin tätä kirjoittaessani...
      Olet saanut kivan ja läheisyyttä pursuavan lahjan, joka on ilman muuta hyvä idea ja paljon ihmiset näitä tekeekin.

      Poista
  4. Minulle taitaa tulla sama kalenteri kuin Sailalle; kauniita luontokuvia täynnä. Sinä saat noin tehtyä itsellesi mieleisen kalenterin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Luontoaiheinen kalenteri on sellaisenaan loistava! Minä vaan tuunasin piirretyt kuvat ja toisesta yritysmainonnat piiloon.

      Poista
  5. Itsekin tykkään myös kovasti askarrella ja näperrellä kaikenlaista. Tämä oli hauska idea!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Täällä toinen samanlainen :) Toivottavasti antoi inspiraatiota muillekin.

      Poista
  6. Hauska idea. Kalenteriasi kelpaa katsella koko vuoden. Meille ei ole enää vuosiin tullut firmojen kalentereita. Apteekin kassalta otin ilmaiskalenterin, joka on niin pienikokoinen, ettei siinä ole tilaa omille askarteluille. Yleensä ostan Pihakalenterin lisäksi seinäkalenterin työhuoneeseen. Irroitan kuitenkin kuvaosion pois, koska muuten kalenteri ei mahdu kunnolla tietokoneen yläpuolelle olevalle ilmoitustaululle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ainakin omintakeinen ;) Apteekista sain tosiaan parikin pientä kalenteria, toinen on tässä koneen vieressä. Aina sitä välillä tarvitsee. Niihin ei tosiaan mahdu edes muistiinpanoja, mutta näkeepä päivät.

      Poista
  7. Onpa kiva idea. Tuunaamalla kalenterista tulee omannäköinen ja valikoidut kuvat itselle mieleiset. ❤️
    Mukavaa loppuviikkoa sinulle. 😊😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos ja kiitos samoin :) Välillä on keittiön pöytä täynnä erilaista silppua ja kuvia, kun sakset käy. Kaikkea ihanaa olis mukava tuunailla, kunhan ehtisi kaiken toteuttaa.

      Poista
  8. Eipä ole tullut mieleenkään tuollaista tehdä, tälle vuodelle tuikin vain yksi kalenteri, just jätefirmalta. Mutta jos ei joskus kuva miellytä niin pitääpä tehdä tuollainen askartelutemppu. Kiitos vinkistä!

    VastaaPoista
  9. Vastavierailulla! =)

    Meillä päin ei enää tule ilmaiskalentereita. Joskus tuli ja niitä kyllä käytinkin. Hauska idea tuunata tylsä valmiskalenteri kivoilla ja itseä inspiroivilla kuvilla!

    Mä teen nykyään aina kalenterin itse tietokoneella. Käytän omia valokuvia pohjana ja teen kuvista "läpinäkyviä", ja siihen päälle sitten vaan kalenteriruudukko, jossa päivämäärät, nimipäivät, juhlapäivät jne. Alkuaan ajattelin, että vaihtelen kuvia vuosittain, mutta nyttemmin olen vain uusinut kalenterissa päivät kohdalleen samojen kuvien päälle. Tulostan nämä kalenterit (yksi kuukausi on yksi A4) vähän paksummalle paperille ja laitan teipillä jääkaapin kylkeen kuukausi kerrallaan. Kun ite tekee niin saa mitä haluaa! =) Joskus olen antanut tekeleitäni myös joululahjaksi. Edullinen ja tarpeellinen lahja, ja ainakin omasta mielestäni myös ihan kivan näköinen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei ja tervetuloa. Tuokin on hauska tapa tehdä kalenteri. Minäkin tein kerran vain kalenteri osan kun oli niin hienot kuvat kukka kalenterissa.

      Poista

Mukava kun kävit täällä:) Jätäthän viestiä käynnistäsi, arvostan sitä!
Nice have your here:) Leave comment, please!